Turystyka

Sportowa i rekreacyjna forma pływania – nauka pływania dla każdego

Jeśli mówimy o pływaniu na myśl przychodzą nam zawody. Przede wszystkim tu myśli się o konkurencjach granych na basenie. Niemniej jednak pływać wolno także w regatach, w sportach wioślarskich, kajakarskich, górskich, a jeszcze są zmagania jachtowe, czy na przykład surfingowe. Nie są one tak ekskluzywne, jak zmagania na basenie, jednakowoż należą także do sportów wodnych. Niemniej jednak pływanie to nie tylko sport. To też rekreacja – jeżeli się pragniesz nauczyć, wpadnij na doskonalenie pływania w grupach. Czasem pływamy w zamiarach leczniczych, innym wraz dla rozrywki.

Wczasy nad wodą nie należą tutaj do rzadkich form spędzania wolnego czasu. Ma okazję to być jeziorko, zalew, czy także jakieś morze. Obszerny jest procent tych, jacy umieją utrzymać się na wodzie, w stosunku do osób nie potrafiących pływać, wobec tego także turystyka nadmorska cieszy się gigantyczną popularnością. Do tego w wielu miejscach znajdują się kryte pływalnie, na jakie wolno się dostać za nie rozległą opłatą.

Dodatkowo trafiają się również baseny miejskie, otwarte. Nad bezpieczeństwem ludzi leżących, nad każdą z wymienionych tu wód czuwają ratownicy. Dla najmłodszych buduje się właściwe, drobne baseniki nazywane brodzikami, tak w następstwie tego i dla dziecka można odkryć miejsce, gdzie może nauczyć się pływać. Kiedy już taki dzieciak będzie umiał utrzymać się na wodzie, może zostać przez rodziców zapisany na obóz, gdzie będzie doskonalił technikę, a być może w przyszłości trafi na turniej, już jako zawodnik. Wypada również pamiętać, o tym, że z wodą nie ma żartów. Co roku opisywane są zatrważające statystyki utonięć oraz podtopień.

Rozróżniamy 5 stylów pływackich, jakie się bierze pod szczególną uwagę w czasie zawodów. Pierwszym jest tutaj styl motylkowy. Jest on też nazywany motylkiem, czy też delfinem. Pływanie przypomina tutaj ruchy delfina. Po za kraulem, jest to najtrudniejszy ze stylów pływackich. Wypada jednak tu pamiętać, że kraul jest sposobem pływania i nie należy mu przypisywać miana stylu. Jeśli już mówimy o kraulu to pływa się nim w stylu przede wszystkim dowolnym. Używany jest także przy stylu zmiennym, w jednej części dystansu.